Náš workshop je skvělým dárek pro muže, ženy i děti, kteří chtějí zažít něco neobyčejného.

Je to výjimečná v příležitosti namalovat si chloridy kovů, čínskými solemi svůj vlastní motiv přímo pod glazuru.

Jedná se o tradiční techniku, která k nám přišla ze vzdáleného východu. Dodnes se v Číně, Japonsku a Indonésii dekoruje porcelán těmito historickými a léty prověřenými technikami.

U nás máte ideální možnost proniknout do tajů této techniky. Chloridy kovů, například chlorid kobaltnatý, chlorid chromitý, chlorid zinečnatý, barví kaolin svým specifickým tónem. Je zde, bohužel, velmi zúžená škála barev. Na druhou stranu, tyto tóny spolu vzájemně dobře ladí. Jedná se o tlumené a spíše pastelové odstíny šedí, okrů, hnědí, zelených a modrých valérů. V podstatě, kromě intenzivní hluboké temné modré a tyrkysové barvy je většina tónů brána, jako světlejší pastelové barvy. Je dobré, při použití solí, svůj motiv rozkreslit kobaltovými nebo černými liniemi, které jsou z vysoko vtavných barev.


Člověku je přirozené, si svůj námět nejdříve vykreslit tužkou, což zde není problém, jelikož po výpalu tužka vyhoří. Je možné, tuto silnější lineární kresbu, před-pauzovat na pauzovací papír a pomocí kopírovacího papíru, opatrně přenést na křehký přežahový materiál. Vtavné barvy či kobalt jsou pojeny terpentýnem, balzámem nebo disperzními lepidly. Díky tomu, není problém přetahovat tyto linie vlasovými štětci, aniž by se konturová kresba kobaltem či vtavnou barvou rozmazala.

Všechny tóny uvidíte na vzornících ve dvou stadiích:

  1. s mezipřežahem - tlumenější a světlejší tóny
  2. bez mezipřežahu - hlubší a intenzivnější barevnost, ale nekonturové linie



Malbu solemi pod glazuru lze přirovnat k malbě akvarelovými barvami nebo tušemi. Většina z vás s tím jistě má zkušenost, již od základní školy, lidové školy umění či jiných zájmových kroužků.

Můžete si vybrat z následujícího fotoarchivu tvary, velikosti a kusy, které vám imponují pro vaše „umělecké záměry“. Tento arzenál tvarů a designových servisů je k dispozici až po předchozím včasném objednání.

Jen pro orientaci – geometrické moderní tvary – „Tetra“ (čtvercové s okrajem), „Gama“ – (celistvé bez okraje) a „Andrea“ (kulaté – celistvé), jsou počítány do základního vybavení workshopu a jsou v následujících cenových relacích:

Tvary barokní, ornamentální s prořezem jsou vzácné, dražší a jsou určené k výjimečné příležitosti. Tyto historické tvary pocházejí z první české porcelánky Haas & Czjzek v Horním Slavkově.

Partnery projektu jsou: